Viditelnost cyklistů v podzimním počasí

Nejčastějším problémem podzimního počasí je snížená viditelnost. Pojďme se podívat na to jak jezdit bezpečněji s co nejvetší viditelností.

Svícení cyklistů je velmi důležité, zejména při snížené viditelnosti na podzim, kdy se setmívá brzy večer a počasí může být nevyzpytatelné. Zde je několik doporučení ohledně svícení cyklistů v podzimních podmínkách:

  1. Světla: Používejte přední a zadní světla na kole. Přední světlo by mělo být dostatečně silné, aby bylo viditelné i za snížené viditelnosti. Existují různé druhy světel, včetně trvalých a dočasných, které můžete připevnit na kolo.
  2. Baterie: Ujistěte se, že jsou baterie ve světlech plně nabití. Kontrolujte baterie pravidelně, abyste se vyhnuli situaci, kdy světla zhasnou během jízdy.
  3. Reflexní prvky: Na kolo můžete přidat další reflexní prvky, které zvýší vaši viditelnost ze všech směrů. Reflexní prvky na pedálech, rámu, různé reflexní pásky na kole a na vašem oblečení jsou také užitečné.
  4. Zadní červené světlo: Používejte stálé červené světlo na zadní části kola, abyste upozornili ostatní řidiče na svou přítomnost. Některá světla mají i různé režimy blikání, což může být v některých situacích užitečné.
  5. Blikání: Blikající světla jsou většinou nápadnější než trvalá světla. Můžete používat blikající režimy na předním i zadním světle.
  6. Jasné oblečení: Nosíte-li jasně barevné nebo reflexní oblečení, budete lépe vidět. To platí zvláště v podzimních podmínkách, kdy je často mlha a déšť.
  7. Zvukové varování: Můžete mít také na kolu zvukový varovný systém, například zvonek nebo klakson, kterým můžete upozornit chodce a řidiče na svou přítomnost.
  8. Opatrnost: Při snížené viditelnosti buďte na silnici vždy opatrní. Zpomalte a buďte připraveni na rychlé reakce na neočekávané situace.
  9. Správný směr světla: Ujistěte se, že světla směřují přímo dopředu (přední světlo) a rovně zezadu (zadní světlo), aby byla vaše viditelnost co nejlepší, zároveň je důležité zejména u předního světla je mít nastavené tak, abyste neoslňovali další účastníky provozu.
  10. Dodržujte pravidla silničního provozu: Pokud jste na kole na veřejné silnici, musíte dodržovat všechna pravidla silničního provozu, včetně jízdy ve správném směru a respektování semaforů a značek.

Pamatujte, že svícení cyklistů není jen záležitostí vaší vlastní bezpečnosti, ale také bezpečnosti ostatních účastníků silničního provozu. Snažte se být co nejvíce viditelní a ohleduplní k ostatním, a to vám pomůže bezpečně projet podzimními podmínkami na kole.

Produkty najdete přímo na našci hstránkách:

Přední osvětleníZadní osvětlení / Reflexní prvky / Čelovky