Amazon

Amazon.com je patřící společnosti Amazon.com, Inc. ve státě . Patří mezi nejstarší a největší obchody svého druhu. provozoval už v roce , v začátcích , knihkupectví Cadabra.com, které téhož roku přejmenoval na Amazon podle řeky . V roce koupil také (IMDb), . Příjmy společnosti se dnes pohybují okolo 7 miliard ročně a jako jedna z mála společností dokázala růst i v časech ekonomické krize. Firma vyrábí také vlastní čtečky a . Amazon dovoluje i prodej malovýrobců v její síti, ale bere si za to 15%. V prosinci 2013 šéf společnosti, Jeff Bezos, prohlásil, že Amazon hodlá dopravovat objednané zboží pomocí /optocopterů. Tuto službu nazval Prime Air a nadále ji testuje a rozvíjí.

Amazon v Česku
4. prosince 2009 začaly evropské pobočky Amazon zasílat do ČR kromě knih, CD a DVD také zboží z ostatních produktových kategorií (elektronika, hračky atd.). V Evropě fungují k roku 2011 pobočky ve Velké Británii, Francii, Německu a Itálii.

V roce 2013 se Amazon rozhodl vybudovat dvě logistická centra (obrovské haly s regály a balicími linkami, ve kterých se bude napaletované zboží od výrobců vybalovat a zabalovat do malých balíčků pro koncové zákazníky) v Česku, každé za miliardu korun a o rozloze 95 tisíc m² (svou velikostí cca 13 fotbalových hřišť by se tak měl rovnat zatím největšímu skladu v Německu). Zvažoval i Polsko, ale rozhodl se pro Českou republiku. Jedno distribuční centrum plánuje postavit v Brně a druhé (distribuční a reklamační) chce stavět poblíž Dobrovíze u Prahy. Sklady by firma chtěla mít hotovy v září 2014. V každém z center nabídne do tří let od otevření[8] kolem 2 tisíc permanentních a 3 tisíce sezónních pracovních míst. Celkově chce Amazon do Česka investovat kolem 10 miliard korun a distribuční infrastruktura Amazonu v České republice má ambice dopravovat zboží i za její hranice, včetně států východní a severní Evropy.