NOKIA

Nokia je nadnárodní společnost se sídlem ve finském Espoo. Divize společnosti Nokia Solutions and Networks je největším světovým producentem infrastruktury pro telekomunikační sítě. Do roku 2014 zaměstnávala přes 130 000 zaměstnanců ve 120 zemích světa. Společnost hrála do roku 2014 velkou roli ve finské ekonomice, přičemž byla zdaleka největší finskou společností. Podíl Nokie na finském HDP dosahoval až 4 % (v roce 2015 klesl pod 1%) a společnost zajišťovala skoro čtvrtinu finského exportu. Od roku 2006 byl její obrat vyšší než celý státní rozpočet Finska. Akcie společnosti jsou kótovány na burzách v Helsinkách, New Yorku a Frankfurtu. Asi 46 % akcií drží investoři z USA.Společnost není přímo ani nepřímo kontrolována jinou společností či státem. Začátkem roku 2008 byla největším akcionářem banka Morgan Stanley, když vlastnila 8,3 % akcií. Nokia byla v letech 1998–2011 největším světovým výrobcem mobilních telefonů.Nedokázala však zareagovat na nástup nových chytrých telefonů a svou pozici vedoucího světového výrobce mobilních telefonů postupně zcela ztratila. V roce 2011 do čela firmy nastoupil bývalý vysoký představitel Microsoftu Stephen Elop, který mobilní divizi firmy v roce 2014 odprodal Microsoftu.Nokia však provedla restrukturalizaci a v roce 2017 byla výroba telefonů pod značkou Nokia obnovena, o výrobu a distribuci se však stará společnost HMD Global na základě licence.

Historie
Společnost byla založena roku 1865 Fredrikem Idestamem ve městě Nokia nedaleko Tampere jako papírna. Později začala vyrábět i gumárenské výrobky. Po druhé světové válce rozšířila svou výrobu o telefonní a telegrafní kabely. V 70. letech minulého století pronikla na trhy telekomunikační elektroniky. Své gumárenské divize se zbavila až na konci 20. století. Název značky vznikl podle řeky Nokianvirta v jihozápadním Finsku. Na jejím břehu postavil roku 1865 zakladatel Fredrik Idestam mlýn na dřevní buničinu a začal vyrábět papír.
Nokia Talkman (první mobilní telefon prodávaný v ČR)
Od února 2011 měla Nokia strategické partnerství s Microsoftem, v důsledku kterého dostaly všechny její smartphony systém Windows Phone. V návaznosti na to Nokia ukončila vývoj svého vlastního operačního systému Symbian. Nicméně toto partnerství s Microsoftem firmě příliš nepomohlo, a proto byla Nokia ke konci roku 2012 nucena prodat své hlavní sídlo v Espoo za 170 milionů eur.
V roce 2012 Nokia měla největší ztráty v její historii a v důsledku nespokojenosti některých jejích zaměstnanců byla v březnu 2012 zaměstnanci Nokie založena nová společnost Jolla.
Koncem roku 2012 Nokia prodala 500 patentů za částku 22 miliónů dolarů americké společnosti Vringo. Jestli této společnosti vynesou patenty vyšší částku než za jakou je odkoupila Nokia má nárok na 1/3 ze zisku.I po prodání 500 patentů si Nokia drží prvenství v počtu patentů.
Mobilní divize Nokie byla v září roku 2013 odkoupena společností Microsoft za 7 miliard dolarů. Microsoft spolu s mobilní divizí a firemními službami získal i licence na mobilní patenty Nokie, vlastnictví ale nezískal. Nokii tak zůstala pouze divize zabývající se sítěmi a mapy Nokia HERE.
Dne 22. října 2013 Nokia představila nový tablet s OS Windows RT – Lumia 2520 a dva nové telefony s šestipalcovým Full HD displejem se systémem Windows Phone 8 s aktualizacé GDR3 – Lumii 1320 a Lumii 1520