Kyslik v plechu - elixír života

Při boji s únavou a vyčerpáním Vám pomůže kyslík v plechu. Rozšířili jsme pro Vás nabídku i o ochucené varianty.

Poskytuje zdravý zdroj energie pro každého. Některé výzkumy prokazují, že inhalace vysoce koncentrovaného kyslíku má prokazatelný vliv na lepší výkon organismu a v zátěžových situacích napomůže k rychlejší regeneraci.

  • Jak si dopřát dostatek kyslíku

Máme kyslíku dost? Je jeho obsah ve vzduchu stálý, tzn.21%? Jistě jste poznali prostředí vydýchané posilovny anebo sály na spinning, které nebyly dobře větrané. Pokles koncentrace kyslíku jen o 0,5-0,7% v kombinaci se zvýšenou teplotou a tréninkovým napětím vedou u cvičenců k těžšímu dýchání, zbytečným bolestem hlavy a křečím, které znehodnocují přínos tréninku. Čtyřlitrové a šestilitrové nádobky s 99,5% kyslíkem, ze kterých se čistý plyn pohodlně inhaluje pomocí přiléhavé masky, se dají doporučit sportovcům ve fitcentrech, v posilovnách, vrcholovým sportovcům v před soutěžní přípravě nebo naopak pro regeneraci po soutěži a při všech aerobních aktivitách, směřujících buď ke spalování tuku anebo k tréninku vytrvalosti.  

  • Jaký je fyziologický princip působení?

Kyslík se po vdechnutí do plicních komor váže v plicních kapilárách na krevní barvivo hemoglobin, které obsahují červené krvinky – erytrocyty. Výměna plynů tj. kyslíku a oxidu uhličitého záleží na pasivní difuzi plynu z vyššího tlaku do nižšího. Tlak kyslíku v plicních komorách je 13,3 kPa (100 mmHg), v plicních kapilárách je tlak kyslíku okolo 5,8 kPa (40 mmHg). Spádově tedy kyslík proudí z alveol do plicních kapilár a váže se na hemoglobin. Bariéra, přes kterou plyn difunduje je u zdravých osob velmi tenká, měří přibližně 0,5 µm. Difúze plynů přes alveolo-kapilární povrch záleží na tloušťce této bariéry. Přenos kyslíku je obvykle úplný v průběhu oběhu kapilárním řečištěm. Erytrocyty proudí plicními kapilárami přibližně 0,75 s a v tomto časovém úseku se za normálních okolností uskuteční přenos kyslíku (proces difúze). Kyslík je životně důležitý pro metabolismus, nejcitlivější k nedostatku je centrální nervový systém.  

  • Jaká je saturace kyslíku v hemoglobinu?

100 ml lidské krve váže 0,88 mmol, což je 30x víc než je rozpustnost kyslíku ve vodě. Saturace hemoglobinu kyslíkem v arteriální krvi je až 96%, saturace hemoglobinu kyslíkem v žilní krvi je 70%. Saturaci hemoglobinu kyslíkem je možné měřit např. Pulzním oxymetrem.

  • Kyslík a kulturistika

Pro sportovce je dostatek kyslíku rozhodující. Při výkonu, tréninku anebo závodech, nároky na kyslík výrazně rostou. Do krve se při práci svalů uvolňuje oxid uhličitý, který vytlačuje kyslík a okysličuje krev. Svaly zpočátku pracují bez kyslíku (anaerobně), ale hned jakmile se překročí „anaerobní práh“, uvolňování energie už závisí na parciálním tlaku kyslíku v krvi, která ho rozvádí po celém těle.

Plynný kyslík potřebují nejen svaly k vyššímu silovému výkonu a vytrvalosti, ale i mozek k duševní koncentraci. Díky kyslíku se začínají spalovat tukové zásoby, které obsahují dvakrát tolik energie, jako jaterní a svalový glykogen a svalové bílkoviny. Sportovec nasycený čistým kyslíkem to pocítí jako blahodárný „druhý dech“. Únava hned mizí (i únavová kyselina mléčná – laktát – se odbourává díky kyslíku), rytmus dýchání se zklidňuje, obnovuje se duševní koncentrace a počáteční stres z nástupu námahy mizí. A kulturista úspěšně spaluje podkožní tuk v posilovně a kombinací s vytrvalostním typem tréninku dosahuje výjimečnou „vyrýsovanost“ svalů. A o tom v kulturistice jde anebo ne? 

  • Při studiu

Plynný kyslík je potřebný nejen k vyššímu výkonu svalů a vytrvalosti celého organismu, ale potřebuje ho také mozek k bezchybné činnosti a duševní koncentraci. Při dostatečném nasycení čistým kyslíkem najednou pocítíme „druhý dech“ podobně jako sportovci. Únava a stres, které jsou důsledkem námahy, náhle ustoupí, dýchání se zklidní a soustředěnost se rychle obnoví.  

  • V kanceláři

Jistě jste se již ocitly ve vydýchané kanceláři anebo nevětrané konferenční místnosti. I nepatrný pokles koncentrace kyslíku v důsledku vydýchání jen o 0,5% - 0,7% v kombinaci se zvýšenou teplotou a duševním napětím totiž nejednou vedou k pocitům těžkosti, zvýšené únavě, mikrospánku, zbytečným bolestem hlavy a křečím. Řeknete si – žádný problém, od toho jsou přece přestávky, aby se větralo. Je vůbec možné získat dostatek potřebného kyslíku vyvětráním v průmyslovém městě, zatíženým dopravou a smogem? Studie potvrzují prokazatelné zvýšení rizika respiračních chorob u profesí, které tráví většinu pracovního času v prašných ulicích.  

  • Proti stresu a bolestem hlavy

Při nadměrné námaze, duševní či fyzické, občasných bolestech hlavy a při pobytu v nevětrané místnosti, se v těle hromadí rozpuštěný, “odpadový“ oxid uhličitý. Nároky na kyslík tehdy výrazně stoupají. Při dostatečném nasycení čistým kyslíkem najednou pocítíme blahodárný „druhý dech“, podobně jako sportovci. Únava a stres, které jsou důsledkem námahy, náhle ustoupí, dýchání se zklidní a soustředěnost se rychle obnovuje. 

  • Hubnutí

Díky kyslíku dosáhneme i na obávané tukové zásoby, kterých se lehce zbavíme a získáme při tom dokonce dvakrát více energie než z běžného energetického zdroje, t.j. z krevního cukru - glukózy. A vy, kteří sportujete, s kyslíkem efektivněji spálíte nechtěný podkožní tuk. Kombinací s vytrvalostním typem tréninku snadněji upravíte svoji tělesnou hmotnost směrem dolů.  

  • Jak se v plechu používá?

Některý výrobce má masku již přímo nasazenou a u některého je potřeba ji obrátit a nasadit na nádobu. Láhev uchopte oběma rukama a inhalační masku přiložte, podle obrázku, na nos a ústa. Inhalační masku přitlačte k nádobce, čímž uvolníte z nádobky kyslík. Vdechujte ústy 1 až 2 sekundy. Výrobce doporučuje série po 8 až 10 nádeších pro dosažení požadovaného účinku. Podle našich zkušeností však postačuje 5 až 7 nádechů. Po použití masku sejměte a nasaďte ji zpět na nádobku jako kryt. Inhalaci, podle potřeby, po 10 minutách zopakujte.